ogumienie rowerowe duro

Motocykliści czy kierowcy różnego rodzaju samochodów nienagannie wiedzą, że żeby móc cieszyć się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), trzeba go właściwie przygotować. Wiele osób jednak nie wykorzystuje tożsamej zasady względem rowerów, a to istotny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opona do roweru duro

Chociaż rower to nie samochód ani motor, toteż lista prac, jakie powinniśmy wykonać podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny bądź też nadmiernie naciągnięty – należy go należycie naciągnąć. Na dodatek należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odszukamy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć bądź nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy przecież, by w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wskutek tego należy sprawić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką warto uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy odszukamy poluzowane śruby – dokręcić je. Dodatkowo należałoby uczynić detale oświetlenia – pragniemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To bazowa lista czynności, które wypada zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto również rower gruntownie umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie odpowiedniej chroniony w trakcie całego sezonu.